کنفرانس بین المللی اقتصاد ،مدیریت دانش بنیان و توسعه پایدار در روابط ایران ، ارمنستان و اوراسیا

معاون اول رئیس جمهور ایران: روابط ملت‌های ایران و ارمنستان همواره از ثبات برخوردار بوده است

9 آذر 1396

معاون اول رئیس جمهوری اسلامی ایران و نخست‌وزیر جمهوری ارمنستان در نشست مطبوعاتی مشترک بر لزوم تقویت مناسبات تجاری و ارتقاء سطح همکاری‌های اقتصادی دو کشور تأکید کردند.


به گزارش ایلنا، اسحاق جهانگیری در این مصاحبه مطبوعاتی مشترک، با اشاره به اینکه ایران و ارمنستان در یک حوزه تمدنی و فرهنگی قرار دارند، گفت: ایران و ارمنستان دو کشور همسایه هستند که مردم دو کشور از روابط دیرینه بر مبنای مشترکات برخوردار هستند و این روابط همواره از ثبات و پایداری برخوردار بوده است.

ارمنستان از جایگاه مهمی در سیاست خارجی ایران برخوردار است

معاون اول رئیس جمهور افزود: هموطنان عزیز ارمنی در شهرهای مختلف ایران ارتباط بسیار خوبی با مردم ارمنستان دارند و این پل ارتباطی خوبی برای توسعه روابط دو کشور است.

جهانگیری با تأکید بر اینکه ایران مناسبات خوبی با کشورهای همسایه دارد و اقدامات مهمی در جهت توسعه این مناسبات انجام داده است، اظهار داشت: در این میان ارمنستان از جایگاه مهمی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برخوردار است و تهران هیچ سقف و محدودیتی برای ارتقای سطح همکاری‌ها با ایروان در زمینه‌های اقتصادی، سیاسی و فرهنگی قائل نیست.

سفر نخست‌وزیر ارمنستان کمک ویژه‌ای به توسعه روابط تهران و ایروان می‌کند

معاون اول رئیس جمهور ادامه داد: سفر نخست‌وزیر ارمنستان در مقطع فعلی می‌تواند کمک ویژه‌ای به توسعه روابط و ارتقای سطح همکاری‌های تهران و ایروان داشته باشد.

جهانگیری همچنین با اشاره به ملاقات‌ها و مذاکرات انجام شده میان دو هیأت ایران و ارمنستان تصریح کرد: در این مذاکرات دو طرف بر لزوم رفع موانع و راهکارهای توسعه روابط گفت‌وگو کردند.

ارمنستان عضو اتحادیه اوراسیا است

معاون اول رئیس جمهور اضافه کرد: با توجه به اینکه ارمنستان عضو اتحادیه اوراسیا است و رابطه خوبی با اتحادیه اروپا دارد، این موضوع می‌تواند فرصتی برای گسترش مناسبات فیمابین باشد.

جهانگیری با یادآوری اینکه ایران و ارمنستان همکاری‌های مناسبی را در زمینه‌های مختلف از جمله انرژی، برق، گاز، کشاورزی، صنایع تبدیلی، حمل و نقل، علمی و فرهنگی پیش بینی کرده‌اند، اظهار امیدواری کرد: دو طرف بتوانند به توافقات خوبی در جهت ارتقاء سطح همکاری‌ها در زمینه های مختلف برسند.

ارمنستان می‌تواند محور ارتباط میان خلیج فارس و دریای سیاه باشد

معاون اول رئیس جمهور تاکید کرد: یکی از محورهایی که می‌توانیم میان خلیج فارس و دریای سیاه ارتباط برقرار کنیم از طریق ارمنستان است که در این زمینه گفت‌وگو و بررسی شد و مذاکراتی نیز در ارتباط با انتقال خط سوم برق و افزایش صادرات گاز صورت گرفت.

جهانگیری با بیان اینکه منطقه آزاد تجاری ارس در ایران و منطقه آزاد اقتصادی مغری در ارمنستان فرصت خوبی برای تجار و فعالان اقتصادی دو کشور است تا مشارکت جدی‌تری در سرمایه‌گذاری و مبادلات تجاری داشته باشند، ابراز امیدواری کرد اسناد و یادداشت تفاهم همکاری که امروز میان دو کشور به امضا رسید بتواند به توسعه مناسبات فیمابین کمک کند.

نخست‌وزیر ارمنستان نیز در این نشست مطبوعاتی مشترک مذاکرات و گفت‌وگوهای انجام شده را سازنده و مثبت ارزیابی کرد و با بیان اینکه در مذاکرات مشترک درخصوص تمام زمینه‌های همکاری میان دو کشور گفت‌وگو کردیم، خاطرنشان کرد: ارمنستان علاقه‌مند است شرکت‌های ایرانی بیش از پیش در بازار ارمنستان فعالیت داشته باشند و ارمنستان نیز مشوق‌ها و مزایای مرتبط با فعالان اقتصادی را در اختیار شرکت‌های ایرانی قرار خواهد داد.

کارن کاراپتیان ضمن اعلام آمادگی ارمنستان برای افزایش حجم مبادلات تجاری با ایران بیان کرد: ارمنستان آمادگی دارد موانع موجود بر سر گسترش مناسبات تجاری میان دو کشور را برطرف سازد.

وی با اشاره به مذاکرات انجام شده از سوی دو کشور یادآور شد: در این مذاکرات زمینه‌های همکاری مورد بررسی قرار گرفت و در خصوص نقشه راه توسعه مناسبات بحث و گفت‌وگو شد. 


457
مطالب مرتبط


لطفا با تكميل فرم ، نظرات ، پيشنهادات و انتقادات خود را در مورد مطلب منتشر شده با ما در ميان بگذاريد.
پيام شما پس از تاييد توسط مدير سايت ، منتشر خواهد شد.
 

 
Captcha